The next competition is scheduled to take place at Rock Springs on April 22-23.

Below are the winners of the Laramie Rodeo held on April 8-9.

Saturday’s winners listed first, followed by Sunday’s winners.

Information Courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks: Thomas Davis (Osage) and Dylan Sandvick (Kaycee)

Barrel Racing: Sage Kohr (Gillette) and Shay Hough (Gillette)

Breakaway Roping: Lacy Eckhardt (Lander) and Makenna Balkenbush (Sheridan

Goat Tying: Karissa Phillips (Rock Springs) and Jacey Thompson (Lusk)

Pole Bending: Shay Hough (Gillette) won both days.

Saddle Bronc: No Saturday winner and Koy Myers (Thermopolis)

Steer Wrestling: Chance Anderson (McKinnon) won both days.

Team Roping Saturday: Matt Britton (Wheatland) and Jaymis Sonesen (Douglas)

Team Roping Sunday: No winner.

Tie-Down Roping: Matt Britton (Wheatland) and Owen Wahlert (Grover, CO)

Bull Riding: No Saturday winner and no Sunday winner

Competitors get points based on where they place on each DAY of a competition.

For example, you get 10 points if you finish first for the day, 9 points for a 2nd place finish, etc…

For each cowboy/cowgirl, the top 12 days/finishes from the regular season is their point total heading into the State Finals Rodeo.

If a cowboy/cowgirl has earned points on more than 12 occasions, the worst of their finishes are dropped from their point total.

That point total, combined with whatever points they earned at the State Finals Rodeo, will determine their final point total for the season.

The top 4 in each event at the end of the season, are invited to compete at the High School National Finals Rodeo, to be held July 16-22 at Gillette.

Below is the current top 4 in each event, through the end of the Laramie rodeo.

Information courtesy: The Wyoming High School Rodeo Association.

Barebacks:

1. Thomas Davis (Osage) - 57 points

2. Cole Reiner (Buffalo) - 55.5

3. Dylan Sandvick (Kaycee) - 37.5

Saddle Broncs:

1. Koy Myers (Thermopolis) - 38 points

2. Ira Dickinson (Rock Springs) - 30

3-5 (tie). Hayden Petsch (Meridan) - 9

3-5 (tie). Guston Lozier (Pinedale) - 9

3-5 (tie). Tyerell Sickler (Buffalo) - 9

Tie Down Roping:

1. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 37 points

2. Jake Deveraux (Newcastle) - 36

3-4 (tie). Kellan Johnson (Casper) - 29

3-4 (tie). Jerren Johnson (Casper) - 29

Breakaway Roping:

1. Morgan George (Yampa, CO) - 41 points

2. MaKenna Balkenbush (Sheridan) - 36

3. Jacey Thompson (Lusk) - 36

4-5 (tie). Alexis Manley (Laramie) - 29

4-5 (tie). Libby Winchell (Scottsbluff, NE) - 29

Goat Tying:

1. Jacey Thompson (Lusk) - 63 points

2. Libby Winchell (Scottsbluff, NE) - 56

3. Reata Beck (Albin) - 40.5

4. Alexis Manley (Laramie) - 36

Barrel Racing:

1. Sheyenne Jacobsen (Gillette) - 44 points

2. Sage Kohr (Gillette) - 40

3. Shay Hough (Gillette) - 37

4. Makayla Seely (Riverton) - 25

Pole Bending:

1. Shay Hough (Gillette) - 43 points

2. Sage Kohr (Gillette) - 33

3. Ellie Bard (Sheridan) - 29

4. Karson Bradley (Big Piney) - 27

Steer Wrestling:

1-2 (tie). Winsten McGraw (Gill, CO) - 38 points

1-2 (tie). Teigen Marchant (Newcastle) - 38

3. Ira Dickinson (Rock Springs) - 37

4. Tanner McInerney (Alzada, MT) - 35

Team Roping:

1. Carson Johnson and Kellan Johnson (Casper) - 60 points

2. Wheaton Williams (Big Horn) and Jerren Johnson (Casper) - 33

3. Jared Lemmon (Torrington) and Ellie Bard (Sheridan) - 31

4. Jaymis Sonesen (Douglas) and Matt Britton (Wheatland) - 29

Bull Riding:

1. James Butterfield (Worland) - 30 points

2. Jared Noseep (Ft. Washakie) - 18

3-4 (tie). Ryley Lane (Torrington) - 10

3-4 (tie). Cole Kilts (Casper) - 10

Boys Cutting:

1. Johnathon Lipps (Casper) - 78 points

2. Wes Bray (Casper) - 63

3. Hunter Hayden (Gillette) - 48

4. Kasen York (Saratoga) - 18

Girls Cutting:

1. Taylor Rives (Buffalo) - 85.5 points

2. Rylee Whitman (Big Piney) - 83

3. Emmy Ilgen (Sheridan) - 82

4. Shae Bray (Casper) - 81.5

Reined Cow Horse:

1. Kasen York (Saratoga) - 20 points

2-4 (tie). Reata Beck (Albin) - 15

2-4 (tie). Bailey Gibbons (Worland) - 15

2-4 (tie). Clay Kinnison (Grover, CO) - 15