The regular season has concluded, and it's on to the regional tournaments.

Here are the standings for games played up to and including October 20th, 2013

Some scores are still missing!

Anyone with any information on the missing scores is asked to email: scores@wyopreps.com

Standings will be updated when the missing scores are reported in.

4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Gillette 9-1, 25-3

Central 8-2, 14-8

East 6-4, 20-9

Laramie 3-7, 7-20

South 2-8, 8-21

Sheridan 2-8, 8-18

 

4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Riverton gets #2 seed over Natrona, due to having head-to-head sweep.

Kelly Walsh 9-1, 23-3

Riverton 7-3, 18-11

Natrona 7-3, 21-6

Evanston 4-6, 11-11

Rock Springs 3-7, 8-20

Green River 0-10, 1-26

 

3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Rawlins won coin-flip vs. Douglas for #1 seed.

Rawlins 9-1, 23-7

Douglas 9-1, 24-6

Worland 5-3, 15-13

Newcastle 6-4, 14-9

Torrington 5-6, 14-10

Wheatland 3-7, 11-19

Glenrock 3-8, 11-16

Buffalo 0-10, 1-25

 

3A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Jackson won coin flip vs. Powell for #1 seed.

Jackson 5-1, 21-8

Powell 5-1, 23-7

Cody 2-4, 14-13

Lander 0-6, 10-19

 

3A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Mountain View gets #1 seed over Star Valley, due to having a better record at the 3A West Conference Duals.

Mountain View 5-1, 18-7

Star Valley 5-1, 14-10

Lyman 2-4, 11-13

Pinedale 0-6, 2-21

 

2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Tongue River gets #3 seed vs. Sundance due to allowing fewer points in the 2 head-to-head matchups.

Wright 8-0, 25-5

Big Horn 6-2, 19-9

Tongue River 3-5, 10-16

Sundance 3-5, 8-17

Moorcroft 0-8, 1-18 (no scores reported from 9/28 at Belle Fourche, SD)

 

2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Southeast wins tie-breaker vs. Burns due to having better record in the SEWAC. The main difference was that Southeast split head-to-head vs. Lingle-Ft. Laramie, whereas Burns lost both head-to-head games vs. Lingle-Ft. Laramie

Using record vs. highest team in the conference not involved in the tie, Pine Bluffs wins tie-breaker vs. Lusk, due to having a win vs. Southeast, whereas Lusk does not.

Southeast 6-2, 17-7

Burns 6-2, 15-7

Saratoga 4-4, 16-10

Pine Bluffs 2-6, 8-14

Lusk 2-6, 7-17

 

2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Lovell 8-0, 21-6

Greybull 5-3, 13-10

Thermopolis 4-4, 12-15

Rocky Mountain 3-5, 10-12

Riverside 0-8, 3-17

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wind River wins coin flip vs. Shoshoni for #2 seed.

Kemmerer 8-0, 16-4

Wind River 5-3, 16-6

Shoshoni 5-3, 13-8

Big Piney 2-6, 7-10

Wyoming Indian 0-8, 5-19

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Hulett 8-0, 23-0

Upton 6-2, 10-7 (no scores reported from 9/28 at Belle Fourche, SD)

Kaycee 4-4, 10-12

Midwest 2-6, 6-12

Arvada-Clearmont 0-8, 1-14

 

1A Southeast:

Lingle-Ft. Laramie 16-5

Rock River 10-8

Guernsey 3-18

Glendo 1-11

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Burlington 7-1, 13-9 (1 score missing from 8/31)

Meeteetse 6-1, 10-4 (1 score missing from 8/30, 2 scores missing from 8/31. no score from 10/18 at St. Stephens)

Dubois 4-4, 5-19

St. Stephens 1-6, 1-7 (no score reported from 10/18 vs. Meeteetse)

Ten Sleep 1-7, 4-14

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Cokeville 4-0, 14-12

Little Snake River 6-1, 17-2

Encampment 4-3, 13-7

Farson-Eden 1-5, 3-14 (no scores reported from 10/12 vs. H.E.M.)

H.E.M. 0-6, 3-14 (no score reported from 10/12 at Farson-Eden)