Wyoming High School Girls Basketball Scoreboard: February 1-6, 2016
Now that it's February, teams should realize that there's not many games left on the schedule, ahead of the regional tournament.
Monday, February 1:
Class 1A:
Guernsey-Sunrise JV 40 Glendo 33
Tuesday, February 2:
Class 4A:
Evanston 47 Riverton 31
Class 3A:
#2 Newcastle 59 Custer, SD 35
Class 2A:
#1 Lyman 56 Kemmerer 37
Class 1A:
Rock River 42 Laramie Sophomores 30
Thursday, February 4:
Class 4A:
#4 Cheyenne East 59 Cheyenne South 39
Laramie 58 Cheyenne Central 52
Class 3A:
#1 Worland 53 Powell 25
Douglas 49 Wheatland 32
Class 2A:
#4 Wyoming Indian 76 Wind River 33
Sundance 45 Moorcroft 30
Inter-Class:
3A Pinedale 61 2A Big Piney 21
(#3 2A) Southeast 46 1A Lingle-Ft. Laramie 33
Friday, February 5:
Class 4A:
#1 Natrona 66 Green River 42
#2 Gillette 70 #3 Sheridan 68 OT - Robbi Ryan (Sher) 50 points
#4 Cheyenne East 58 Laramie 38
#5 Rock Springs 49 Kelly Walsh 47 OT - RS was down 12 with 4 minutes left in regulation. Win at buzzer.
Cheyenne Central 49 Cheyenne South 40
Class 3A:
#1 Worland 57 Buffalo 31
#3 Mountain View 53 #5 Pinedale 44
#4 Star Valley 58 Jackson 16
Rawlins 52 Glenrock 41
Torrington 67 Wheatland 55
Powell 37 Cody 32
Class 2A:
#2 Pine Bluffs 43 #3 Southeast 41 OT
#4 Wyoming Indian 56 Greybull 42
Big Horn 44 #5 Tongue River 30
Saratoga 26 Burns 22
Shoshoni 36 Rocky Mountain 34
Thermopolis 49 Riverside 33
Kemmerer 36 Big Piney 30
Class 1A:
#5 Kaycee 60 Hulett 23
Upton 40 Midwest 28
Rock River 42 H.E.M. 33
Meeteetse 46 Burlington 44
Dubois 33 Ten Sleep 31
Inter-Class:
2A Lusk 40 1A Lingle-Ft. Laramie 39
Saturday, February 6:
Class 4A:
#1 Natrona 81 #5 Rock Springs 49
Kelly Walsh 57 Green River 37
Class 3A:
#1 Worland 57 Cody 31
Douglas 58 #2 Newcastle 42
Buffalo 46 Glenrock 42
Lovell 54 Lander 45
Class 2A:
#2 Pine Bluffs 66 Saratoga 35
#5 Tongue River 43 Moorcroft 18
Big Horn 64 Wright 45
Lusk 41 Burns 30
Rocky Mountain 58 Riverside 20
Greybull 30 Thermopolis 25
Shoshoni 55 Wind River 29
Class 1A:
#1 St. Stephens 83 Arapaho Charter 5
#3 Little Snake River 46 Manila, UT 27
#5 Kaycee 41 Upton 25
Midwest 42 Arvada-Clearmont 38
Guernsey-Sunrise 54 Hulett 32
H.E.M. at Farson-Eden - Cancelled
Dubois 55 Meeteetse 32
Ten Sleep 43 Burlington 39
Inter-Class:
(#1 2A) Lyman 63 (#3 3A) Mountain View 50
(#2 1A) Cokeville 33 2A Kemmerer 29