Wyoming High School Boys Basketball Scoreboard: February 2-6, 2016
February just started, and regional tournaments are one month or less away.
Tuesday, February 2:
Class 4A:
Evanston 54 Riverton 51
Class 2A:
Lyman 58 Kemmerer 41
Class 1A:
Laramie Sophomores 47 Rock River 46
Wheatland Sophomores at H.E.M. - PPD due to snowstorm
Thursday, February 4:
Class 4A:
#2 Cheyenne Central 60 Laramie 38
#4 Cheyenne South 68 Cheyenne East 53
Class 3A:
#1 Worland 58 Powell 42
#2 Douglas 50 Wheatland 37
Newcastle 61 Custer, SD 54
Class 2A:
#1 Wind River 95 #4 Wyoming Indian 55
Sundance 54 Moorcroft 49
Class 1A:
Crawford, NE 57 Guernsey-Sunrise 48
Inter-Class:
3A Pinedale 62 (#5 2A) Big Piney 60
2A Southeast 38 1A Lingle-Ft. Laramie 21
Friday, February 5:
Class 4A:
#1 Gillette 62 Sheridan 35
#2 Cheyenne Central 72 #4 Cheyenne South 44
#5 Kelly Walsh 61 #2 Rock Springs 59 - RS rallied down 9 with 2 minutes to go, to take a brief lead, but KW got the winner with less than 10 seconds to go.
Cheyenne East 53 Laramie 37
Natrona 76 Green River 59
Class 3A:
#1 Worland 74 #4 Buffalo 66
#3 Rawlins 60 Glenrock 47
Torrington 50 Wheatland 43 (TrailBlazers gets first win vs. Wheatland since 2012)
Cody 45 Powell 40
Star Valley 56 Jackson 49
Pinedale 58 Mountain View 45
Class 2A:
#4 Wyoming Indian 50 #2 Greybull 47 - Buell Robinson (WIHS) hits a 3 at the buzzer.
#3 Pine Bluffs 66 Southeast 38
#5 Big Piney 51 Kemmerer 33
Big Horn 50 Tongue River 41
Burns 58 Saratoga 40
Rocky Mountain 52 Shoshoni 47
Thermopolis 68 Riverside 43
Class 1A:
#1 Upton 71 Midwest 26
#2 Burlington 54 Meeteetse 48
#4 Kaycee 64 Hulett 37
H.E.M. 55 Rock River 26
Ten Sleep 59 Dubois 42
Inter-Class:
2A Sundance 65 1A Normative Services 61 OT - Colin Shamion (Sundance) 35 points
1A Lingle-Ft. Laramie 33 2A Lusk 30
Saturday, February 6:
Class 4A:
#2 Rock Springs 61 Natrona 53
#5 Kelly Walsh 67 Green River 42
Class 3A:
#1 Worland 62 Cody 54
#2 Douglas 59 Newcastle 52
#4 Buffalo 59 Glenrock 45
Lander 74 #5 Lovell 71
Class 2A:
#1 Wind River 90 Shoshoni 50
#2 Greybull 71 Thermopolis 56
#3 Pine Bluffs 75 Saratoga 39
Big Horn 71 Wright 42
Tongue River 48 Moorcroft 30
Lusk 43 Burns 42
Rocky Mountain 55 Riverside 38
Class 1A:
#4 Kaycee 60 #1 Upton 55
#2 Burlington 74 Ten Sleep 33
#5 St. Stephens 88 Arapaho Charter 83
Arvada-Clearmont 76 Midwest 74 OT - Clancy Kretschman of A-C with a half-court buzzer beater to win
Hulett 58 Guernsey-Sunrise 48
H.E.M. at Farson-Eden - Cancelled
Meeteetse 60 Dubois 35
Manila, UT 49 Little Snake River 35
Inter-Class:
2A Lyman 61 3A Mountain View 58
2A Kemmerer 52 1A Cokeville 37